Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Koronawirus: Jak złożyć wniosek o zwolnienie ze składek ZUS?

 

05/04/2020

zus-duzy

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą już składać wnioski o zwolnienie ze składek ZUS za okres marzec - maj 2020 r. Jakich formalności należy dopilnować przy składaniu wniosku?

 



Przypomnijmy, że 1 kwietnia weszły w życie przepisy tzw. tarczy antykryzysowej. W związku z epidemią koronawirusa, osoby prowadzące działalność gospodarczą uzyskały możliwość zwolnienia z opłacania składek ZUS za miesiące marzec, kwiecień i maj 2020 roku. W jaki sposób złożyć wniosek o zwolnienie ze składek?

Aby uzyskać zwolnienie należy przesłać do ZUS wniosek RDZ (wniosek dostępny jest tutaj).


Wniosek można dostarczyć do ZUS na trzy różne sposoby:

  • osobiście w placówce ZUS - do specjalnej skrzynki na dokumenty,
  • za pośrednictwem tradycyjnej poczty,
  • drogą elektroniczną - przez portal PUE ZUS.

Wniosek RDZ składa się z trzech stron. Oprócz podania podstawowych danych firmy (nazwa, adres, NIP, itd.), przedsiębiorca musi również udzielić informacji o tym, czy jest osobą samozatrudnioną (opłaca składki wyłącznie za siebie), czy też opłaca składki również za innych ubezpieczonych.

Przypomnijmy, że w przypadku osób samozatrudnionych, zwolnienie ze składek ZUS uzależnione jest od spełnienia kryterium przychodowego. Przedsiębiorca musi więc wskazać swój miesięczny przychód - za pierwszy miesiąc, za który składany jest wniosek. Przychód ten nie może być wyższy od kwoty 15 681 zł. Szczegółowo na ten temat pisaliśmy tutaj.

Z kolei w przypadku przedsiębiorców będących płatnikami również za inne osoby, zwolnienie ze składek ZUS przysługuje niezależnie od wysokości osiąganych przychodów. W takim przypadku, zwolnieniu podlegają zarówno składki ZUS należne za zgłoszonych ubezpieczonych (pracowników bądź zleceniobiorców), jak i składki należne za samego przedsiębiorcę. Uzyskanie zwolnienia jest jednak uzależnione od ilości zgłoszonych do ubezpieczenia osób. Ubezpieczonych nie może być bowiem więcej niż dziewięciu.

AKTUALIZACJA (20.04.2020): Nowelizacja tarczy antykryzysowej wprowadza nowe zasady przyznawania zwolnienia z ZUS. (zobacz szczegóły).

 

 

Pamiętaj o załączniku

Wraz z wnioskiem RDZ należy również przesłać załącznik zawierający informacje wymagane przez Komisję Europejską w związku z udzieleniem pomocy publicznej.

Co ciekawe, załącznik do wniosku udostępniony został w formacie arkusza Excel, ale nie można go załączyć do wniosku RDZ w formie elektronicznej. Wypełniony wniosek należy wydrukować i zeskanować. I dopiero taki skan należy załączyć do elektronicznego wniosku RDZ. Załącznik do wniosku dostępny jest tutaj.

AKTUALIZACJA (01.06.2020): Zasady składania wniosków uległy istotnym zmianom. (zobacz szczegóły).

 

O czym jeszcze należy pamiętać?

Wniosek o zwolnienie ze składek ZUS można złożyć w terminie do 30 czerwca 2020 roku.

Aby uzyskać zwolnienie z ZUS należy spełnić nie tylko kryterium przychodowe. Należy również pamiętać o tym, iż zwolnienie przysługuje jedynie tym przedsiębiorcom, którzy prowadzili działalność gospodarczą przed dniem 1 lutego 2020 roku.

Spełniony musi zostać również dodatkowy warunek, który nie wynika wprost z ustawy, a związany jest z regulacjami unijnymi. Zwolnienie przysługuje bowiem tylko tym firmom, które na koniec grudnia 2019 roku nie posiadały zaległości wobec ZUS.

Co istotne, uzyskanie zwolnienia uzależnione jest również od złożenia wszystkich niezbędnych deklaracji rozliczeniowych ZUS DRA i raportów imiennych ZUS RCA za wszystkie miesiące objęte zwolnieniem. Szczegółowo na ten temat pisaliśmy w tym artykule. 

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Jak uzyskać wsparcie finansowe dla firmy?
  Koronawirus: Rząd rozszerza zwolnienie ze składek ZUS
  Koronawirus: Sejm uchwalił zasiłek postojowy dla przedsiębiorców
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?