Składki ZUS - Aktualne i historyczne

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Prąd będzie tańszy. Nowa ustawa obniża ceny energii z mocą wsteczną.

 

17/08/2023

5-zl-2-quart-big

Oprócz wyższych limitów zużycia, jeszcze w tym roku wprowadzona zostanie ustawowa obniżka cen energii. Niższe ceny prądu zaczną obowiązywać z mocą wsteczną.

 



Przypomnijmy, że w rynkowe ceny energii w 2023 roku wzrosły o kilkaset procent. Gospodarstwa domowe w praktyce nie odczuły jednak tych podwyżek, ze względu na obowiązujące od początku roku przepisy ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej.

Wspomniana ustawa zamroziła ceny energii obowiązujące w roku 2023 na poziomach z roku 2022. Nowe przepisy wprowadziły jednocześnie limity zużycia, w ramach których takie zamrożone ceny miały obowiązywać.

Przypomnijmy, że podstawowy roczny limit dla tańszej energii wynosi obecnie 2000 kWh. Powiększony limit przyznany został osobom z niepełnosprawnościami (2600 kWh) oraz rolnikom i posiadaczom Karty Dużej Rodziny (3000 kWh).


Szybko okazało się jednak, że limity na takich poziomach są daleko niewystarczające i już w połowie roku tysiące gospodarstw domowych otrzymało gigantyczne rachunki za prąd, liczone według maksymalnych stawek ustawowych, tj. 0,69 zł za każdą kWh.

Odpowiedzią na ten problem było przyjęcie kolejnych przepisów, które zwiększają ustalone wcześniej limity zużycia. Tym razem, podstawowy limit wyznaczony został na poziomie 3000 kWh. Powiększone limity wyniosą w tym przypadku odpowiednio 3600 kWh dla osób z niepełnosprawnościami oraz 4000 kWh dla rolników i posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Co istotne, powiększone limity obowiązywać będą z mocą wsteczną, tj. od 1 stycznia 2023 roku.

 

Teraz również obniżka zamrożonych cen

Dziś wiemy już, że zwiększenie limitów zużycia to nie ostatnie słowo rządu w kwestii utrzymania niskich cen energii. Do Sejmu trafiła bowiem kolejna nowelizacja przepisów, która ma doprowadzić do obniżki zamrożonych wcześniej cen energii.

Nowe przepisy niespodziewanie zgłoszone zostały przez grupę posłów PiS podczas procedowania ustawy o Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego i - jak wynika z doniesień medialnych - uzyskały poparcie Premiera. Świadczy o tym też fakt, iż zgłoszona do ustawy poprawka została już przyjęta na posiedzeniu Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Przegłosowanie nowelizacji na posiedzeniu Sejmu wydaje się zatem jedynie formalnością.

Nowe przepisy przewidują, iż zamrożona cena energii dla gospodarstw domowych w 2023 roku nie będzie - tak jak dotychczas - tożsama z ceną z roku 2022, lecz stanowić będzie 0,95 zeszłorocznej ceny. Oznacza to zatem, że ceny przyjęte na rok 2023 będą o 5% niższe niż te, które płaciliśmy w roku 2022.

Co istotne, nowe przepisy mają zacząć obowiązywać z mocą wsteczną od 1 stycznia 2023 roku. Oznacza to obniżenie rachunków za cały rok 2023, również i tych, które zostały już opłacone w poprzednich miesiącach.

Wszystko wskazuje więc na to, iż kolejne faktury za energię elektryczną pomniejszone zostaną nie tylko o aktualny 5% upust, lecz również obniżone zostaną o korekty za miesiące poprzednie. Z treścią nowych przepisów można zapoznać się na tej stronie

Jeśli chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat, zapisz się na nasz newsletter:

 

 

Zobacz również:  Nowe środki na wsparcie małych firm
  Faktury na nowych zasadach
  Zmiany w JPK. Obowiązek wysyłki PKPiR raz do roku.
   

Powered by Web Agency
 

Chcesz otrzymywać bieżące informacje na ten temat?

Zamów nasz biuletyn:


Chcesz być na bieżąco

 w tym temacie?

Zamów nasz biuletyn:




Sonda

Czy płacił(a)byś ponad 1000 zł do ZUS, gdyby składki te były dobrowolne?